Boyunda Omurilik Kanalı Daralması
  • 0

Boyunda Omurilik Kanalı Daralması

Boyunda omurilik kanalı daralması ya da servikal dar kanal hastalığı omurgamızın içinde omuriliğin geçtiği kanalda oluşan darlıkları ifade eder. Bu darlık nedeniyle bir sinir basısı söz konusu olabilir. Reflekslerimizde ve hareket kabiliyetimizde aşınma olabilir. Kol-gövde-bacak koordinasyonumuz sekteye uğrayabilir.

Servikal Dar Kanal Nedir?

Omurgamız omurlardan oluşur ve bu omurların 7 tanesi boynumuzdadır. Bu omurların her birinin arasında yastıksı bir yapıya sahip olan diskler vardır. Her bir omur da birbirine çeşitli bağ dokuları ve eklemlerle bağlanmış durumdadır. Nihayetinde bu omurlar sayesinde boynumuzu rahatça hareket ettirebiliriz. Tüm bu yapılar yaşlanmayla birlikte aşınmaya uğrar. Sonuçta da omuriliğin içindeki kanalın daralıp omurilikteki sinirlere bası yaptığı bir durum karşımıza çıkar. Bu bası vücut, kol ve bacak hareketlerimizi kontrol eden sinirlere olabilir. Bu durumda hastanın tedavi edilmesi gerekir.

Boyunda Omurilik Kanalı Daralması Belirtiler

  • Kollarda uyuşma, güçsüzlük
  • Vücutta oluşan elektriklenme hissi
  • El koordinasyonunda dengesizlik, ince motor becerilerinde aşınma
  • Düğme ilikleme, tıraş olma, yemek yeme gibi basit el hareketlerinde dahi sorun yaşama
  • Yürürken çabuk yorulma, dengede durmakta güçlük çekme ve kasılma hissi

Boyunda kanal darlığı ile boyun fıtığı farklı hastalıklardır. Semptomları ilk bakışta benzer gözükse de farklılıklar vardır. Boyun fıtığı daha çok bilinen ve daha sık karşılaşılan bir hastalık olduğu için hastaların çok büyük bir kısmı kendinde boyun fıtığı olduğu düşüncesiyle hekime başvurur. Yapılan fiziksel muayene ve görüntüleme testlerinde hastanın rahatsızlığı kesin olarak ortaya konur. Peki, boyun fıtığı ve boyunda kanal darlığı semptomları arasında ne gibi farklılıklar vardır?

  • Boyun fıtığında semptomlar genellikle vücudun tek bir tarafında görülür. Ya sağ ya sol kolda ağrı olur. Hasta yoğun bir ağrı duyar. Dar kanal hastalığında ise her iki kolda birden uyuşma olabilir. Ağrı vardır ancak kuvvetsizlik, beceriksizlik gibi şikayetler daha ön plandadır.
  • Boyun fıtığı kol ağrısı ile karakterizedir. Dar kanalda ise kolun yanı sıra bacaklarda da uyuşma, ağrı, dengesizlik gibi benzer şikayetler görülür.
  • Dar kanal daha çok ileri yaş hastalığıdır. Boyun fıtığı ise tüm yaş grubundan hastalarda görülebilir.

Tanı

Beyin ve sinir cerrahisi uzmanı tarafından yapılan fiziksel muayene ve MR taraması ile hastada servikal dar kanal olup olmadığı tespit edilir. Ayrıca darlığın hangi omurda olduğu izlenir ve bu doğrultuda tedavi planlanır. Bazı olgularda EMG taramasına da başvurulabilir.

Boyunda Dar Kanal Tedavisi

Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, sinir basısının varlığı ve şiddeti gibi bileşenler göz önünde bulundurulur. Hastanın tedavisi planlanır.  Omuriliğe belirgin bir sinir basısı olmayan olgularda ilk aşamada ameliyat yerine fizik tedavi, egzersiz, kilo verme gibi yöntemlere başvurulabilir. Hastalarda iyileşme sağlanabilir. 

Omuriliğe gelen belirgin bir sinir basısı var ise cerrahiye başvurmak gerekir. Boyunda dar kanal ameliyatı boynun ön tarafında veya ensede küçük bir kesi yapıp omurganın servikal kısmına ulaşarak yapılır. Darlık açılır, sinir rahatlatılır ve gerekirse metal enstrümanlar ile kemik greftler omurgaya yerleştirilir. Yapılan bu ameliyatla hastanın şikayetlerinin ilerlemesinin önüne geçilir. Omuriliğin ağır bir hasar görmesi ve hastada kalıcı hareket kısıtlılığı oluşması engellenir. Ancak hastanın ameliyat öncesi şikayetlerinin ne düzeyde olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Sinirlerin ne kadar süre basıya maruz kaldığı önemli bir veridir. Çünkü sinirler çok uzun süre basıya maruz kaldıysa kalıcı bir hasar oluşmuş olabilir, hastanın semptomları tamamen giderilemeyebilir. 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *