Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Mümkün mü?
  • 0

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Mümkün mü?

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yani Epidural steroid enjeksiyonu adı verilen yöntem ile bel ve boyun bölgesindeki fıtıklaşmış dokulara müdahale edebiliyoruz. Bu işlemle fıtıklaşmış doku onarılmaz. Ancak fıtığın yarattığı ağrı ortadan kaldırılabilir. Hastanın hareketliliği artırılabilir. Epidural steroid enjeksiyonu cerrahi bir işlem değildir. Ameliyathane ortamında enjeksiyon yardımıyla fıtığa ulaşıp müdahale ettiğimiz girişimsel bir prosedürdür. Sinir üzerinde bulunan dura adlı zarın üzerine kortizon ve lokal anestezik madde verilmesini kapsamaktadır. Bu tedavi bel ve boyun fıtıklarının yanı sıra bel kayması ve dar kanal olgularında da uygulanabilmektedir.

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi mümkün mü?

Epidural steroid uygulamasının getireceği faydalar hastadan hastaya değişebilir. Fıtığın şiddeti, omuriliğe bir basının olup olmaması buradaki önemli faktörlerdir.

  • Hastanın fıtık problemi yeni başlamışsa, enjeksiyon tedavisi de erken zamanda yapılırsa hastaların %80 ila 90’ı bu işlemden fayda görebilir.
  • Hastanın fıtığı ilerlemişse, ağrısı 6 aydan fazla bir süredir varsa bu tedavi yöntemi ile hastaların % 50 ila 70’ine fayda sağlanabilir.

Epidural steroid enjeksiyon nedir? Nasıl yapılır?

Enjeksiyon, steroid (kortizon) ve lokal anestezik maddeden oluşur. Fıtık bölgesine epidural aralıktan geçerek yerleştirilir. Sinir dokusundaki yangı ve ödemi (kortizon yardımıyla) dindirir.

İşlem ameliyathane ortamında, radyolojik görüntüleme eşliğinde ve C-kollu skopi kontrolünde yapılır. Genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Lokal anestezi yeterlidir. İlaç doğrudan sinirin spesifik bir bölgesine (transforaminal teknik) yapılabileceği gibi sinirin çevresine (interlaminar teknik) de bırakılabilir. Uygulama yaklaşık 15 dakika sürer. Hastanede yatış gerekmez. Hasta birkaç saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilir.

İşlem sonrası enjeksiyon bölgesinde kısa süreli ağrı olabilir. Bu ağrı gün içinde kendiliğinden geçer. Enjeksiyonun faydası ise 24-48 saat içinde kendini gösterir. Hastanın şikayetçi olduğu ağrıları ortadan kalkmaya başlar. Hastanın 2 gün kadar evde dinlenmesi önerilir. 2 hafta sonra ise kontrol randevusuna gelmesi istenir.

Hangi hastalar ameliyatsız bel fıtığı tedavisi için uygundur?

  • Disk fıtığı: Hem bel fıtığı hem de boyun fıtığı olgularında bu tedaviye başvurulabilir.
  • Bel kayması
  • Dar kanal
  • Omurilikte sinir sıkışmaları

Epidural steroid enjeksiyon ile önemli bir hasta grubuna yarar sağlanabilir. En sık fıtık tedavisinde uygulanır. Bacak, kalça, omuz gibi bölgelerde ortaya çıkan fıtık ağrısı dindirilebilir. Fıtığın omuriliğe aşırı bir bası yapmadığı durumlarda başvurulabilir. Ameliyatın bir alternatifi değildir. Zira fıtıklaşmış doku halen oradadır ve temizlenmemiştir. Omuriliğe aşikar bir şekilde bası yapan bir fıtıktan bahsediyorsak burada enjeksiyon değil cerrahi tedavinin uygulanması gerekir.

Hangi hastalar uygun değildir?

  • Aktif enfeksiyonu olan
  • Gebe olan
  • Kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olan

Tedavi sonrası

Enjekte edilen madde zaman içinde etkisini yitirebilir. Bu hastanın durumuna, işlemin başarısına ve işlem sonrası hastanın yaşam biçimine göre değişebilir. Ancak 6 ay ila 2 yıl arasında ağrısız bir dönem elde edilebilir. Ağrıların geri gelmesiyle birlikte işlem tekrarlanabilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta Koordinatörü ile İletişime Geçin