Epilepsi Pili
  • 0

Epilepsi Pili

İlaca dirençli epilepsi hastalarının tedavisinde cerrahi yöntemler tercih edilebilmektedir. Bu cerrahi uygulamalardan biri de vagal sinir stimülatörü prosedürüdür. Vagus pili ya da epilepsi pili olarak da bilinen bu tedavi yaklaşımı beyinde nöbetlere yol açan odağın elektriksel aktivitesini düzenlemek için epilepsi odağına yerleştirilen elektrodlar ve köprücük kemiğinin altına konumlandırılan güç kaynağını (pil) içerir. Hasta 2 yıl boyunca en az 3 farklı çeşit epilepsi ilacı kullanmış ve epilepsi nöbetlerinde bir azalma söz konusu olmamışsa epilepsi ameliyatı ya da epilepsi pili gibi tedaviler değerlendirilir. Vagal sinir stimülatörü 2000’li yılların başından bugüne uygulanan bir tedavidir. Uygun hastalarda epilepsi nöbetleri hafifletilebilir, nöbet sayısı azaltılabilir. Öte yandan bu tedavi ile hastanın epilepsisi genellikle tamamen tedavi edilemez. Aynı Parkinson Hastalığında kullanılan beyin pili nasıl Parkinson semptomlarını hafifletiyorsa burada da vagus pili epilepsi nöbetlerinin şiddetini/sıklığını hafifletir.

Vagus Siniri Nedir? Sinir sisteminin bir parçası olan vagus siniri beyinden başlar, boynun iki yanından dolaşarak göğüs kafesine gelir. Buradan farklı dallara ayrılarak vücudun kalp, böbrek, karaciğer gibi farklı organlarına kadar uzanır ve beyinden gelen komutları bu organlara iletilir. Vagus siniri  vücudun çalışma sisteminin düzenlenmesinde etkin bir rol oynar.

Hangi Hastalara Uygulanabilir?

  • İlaca yanıt vermeyen epilepsi nöbetlerinin devam ettiği hastalar
  • Epilepsi ameliyatı olmasına rağmen nöbetlerin devam ettiği hastalar
  • Epilepsi ameliyatı için uygun olmayan hastalar

Kimlere Uygulanmaz?

  • Epilepsisi ilaçlarla düzelebilen hastalar
  • Beyinde veya vücutta tümörü olan hastalar
  • Kalp hastalığı bulunanlar
  • Vücudunda enfeksiyon tespit edilen hastalar
  • Yeni epilepsi tanısı almış hastalar
  • Beyinde damar yumağı, kitle, kist varlığı

Epilepsi Pili Nasıl Uygulanır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Kafatasında küçük bir delik açılarak vagus sinirine ulaşılır ve buraya elektrodlar yerleştirilir.  Köprücük kemiğinin hemen altına ise pil kaynağı konumlandırılır. Bu elektrodlar pile bağlanır ve elektrodlar aktif hale getirilir. Beyin pili takıldıktan sonra nöroloji uzmanı tarafından beyin pilinin ayarları yapılır. Bu ayarlamalar esnasında hastada hafif bir karıncalanma hissi ve ses kısıklığı görülebilir. Bu belirtilerin zaman içinde azalması, yok olması beklenir. Ameliyattan 3 ay kadar sonra vagus pili en randımanlı haliyle çalışmaya başlar. Hasta ilaç kullanmaya devam edebilir. Ancak kullanılan ilaç sayısında yarı yarıya bir azalma olur. Bu da ilaç kullanımının ortaya çıkaracağı yan etkileri ortadan kaldırır.

Epilepsi Pili Uygulamasının Sonuçları

Epilepsi pili uygulamasındaki temel amaç nöbetlerin sayısını azaltmak, şiddetini hafifletmektir. Yapılan çalışmalar vagal sinir stimülatörünün nöbet sıklığını yarı yarıya düşürdüğünü belirtmektedir. Hastaların yüzde 5’lik bir kısmında semptomlar tamamen yok olurken bir grup hastada da bu tedaviyle bir iyileşme kaydedilemediği belirtilmiştir.

Epilepsi Pili Sık Sorulan Sorular

Hasta ve hasta yakınlarının epilepside pil tedavisi hakkında sık sordukları sorulara yanıt verdik.

Epilepsi pili her hasta için uygun mu?

Epilepsi hastası epilepsi ilaçlarından fayda görmüyorsa ya da ilaçların faydası git gide azalıyorsa cerrahi prosedürler düşünülür. Burada başvurulabilecek tedavi seçeneklerinden biri de epilepsi pilidir. Ayrıca hastada ortaya çıkan nöbetlerin nedeninin epilepsi olduğundan emin olmak gerekir. Zira beyindeki bir kitle ya da damar yumağı da bu nöbetlere yol açabilir. Böyle bir durumda yapılacak ameliyatı da tümörü/damar yumağını çıkarmaya yönelik planlamak gerekir. Özetle, nöbetlerin kaynağının epilepsi hastalığı olduğundan eminsek, hasta epilepsi ilaçlarından fayda görmüyorsa ya da bu ilaçlar çok ciddi yan etkilere neden oluyorsa, hastanın genel sağlık durumu da ameliyat için uygunsa pil tedavisi düşünülebilir.

Epilepsi pili ameliyatı riskli mi?

Her ameliyatın riskleri vardır. Ancak beyin ve sinir cerrahisinde gerçekleştirdiğimiz diğer ameliyatları düşündüğümüzde epilepsi pili cerrahisi düşük riskli bir prosedür olarak değerlendirilebilir.                                                                                                                                

Ameliyat nasıl yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Boyun bölgesinde açılan keşiden vagal sinire ulaşılır ve elektrodlar/kablolar bu bölgeye yerleştirilir. Güç kaynağı yani pil ise ciltte bir kesi daha açarak köprücük kemiğinin alt kısmında konumlandırılır. Kesi yerleri kapatılır ve ameliyat yaklaşık 1 saatte tamamlanır.

Epilepsi pili nasıl çalışır?

Epilepsi pili ile vagal sinire sürekli olarak sinyaller gönderilir ve epilepsiye neden olan sinirsel aktivitenin düzene girmesi amaçlanır. Böylece hastanın geçirdiği nöbetler azaltılabilir, nöbetlerin şiddeti hafifletilebilir.

Epilepsi ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

Hastalar genellikle ameliyattan bir sonraki gün taburcu edilir. Normal yaşama dönmek mümkündür. Taburculuk sonrası evde birkaç gün istirahat önerilir. Bazı hastaların ameliyat sonrası ses kısıklığı ya da seste çatallaşma gibi şikayetleri olabilir. Bu şikayetler zaman içinde kendiliğinden geçer. Ameliyatın ardından pil ayarlamaları yapılır. Pilin en verimli haliyle çalışmaya başlaması 3 ayı bulabilir. Hastanın rutin kontrollerle nöroloji uzmanını ziyaret etmesi gerekir. Bu kontrol aralıklarını hekiminiz belirtecektir.

Epilepsi pili sonrası ilaç kullanmayı bırakacak mıyım?

Epilepsi pili epilepsi hastalığını tamamen ortadan kaldırabilen bir tedavi değildir. Nöbetlerin şiddetini hafifletebilir, nöbet sayısını azaltabilir. Bu nedenle hastalarda genellikle epilepsi ilaçlarına devam edilir. Ancak pil sayesinde artık hasta daha az ilaç kullanır. Pil verimli olarak çalışmaya başladıktan sonra hastaların kullandığı ilaçlar yarı yarıya azalabilir.

Epilepi pilinin ömrü ne kadardır?

Hastadan hastaya değişmekle birlikte piller 3-6 yıl kadar sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder. Pil bittiğinde ise sadece güç kaynağının değiştirilmesi yeterlidir. Yani pili yenilerken beynin içine girilmeyecektir.

Hasta epilepsi pili ile MR çekilebilir mi?

Epilepsi pilleri MR ile uyumludur. Ancak önlem amaçlı MR öncesi pil kapatılıp MR sonrası yeniden açılabilir. Tomografi ve röntgen çekimlerinde ise böyle bir uygulamaya gerek yoktur.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *