Beyin Pili Ameliyatı
  • 0

Beyin Pili Ameliyatı

Parkinson, bireylerin hareket kabiliyetini önemli ölçüde azaltan nörolojik bir hastalıktır. Yaşlanmayla birlikte ortaya çıkar. Yürüme güçlüğü, titreme, adele sertliği gibi semptomlar verir; kişinin yaşam kalitesine dramatik seviyede zarar verir. Bugün için Parkinson hastalığını kalıcı olarak iyileştiren bir tedavi yok. Ancak hastalığın semptomlarını mümkün olduğunca azaltmak ve kişinin günlük yaşamına geri dönmesini sağlamak mümkün. Burada yapılan tedavi ise beyin pili uygulamasıdır. Beyin ve sinir cerrahları tarafından uygulanan beyin pili ameliyatı ile Parkinson hastalığının semptomları büyük ölçüde ortadan kalkabiliyor.

Bir beyin pili ameliyatı parkinsona neden olan beyindeki dopamin hücrelerine ince elektrodlar bağlanması ve köprücük kemiğinin üst kısmına bu elektrodlara güç sağlayacak pilin yerleştirilmesini içerir. Beyin cerrahı ve nöroloji uzmanı uzaktan kumandayla bu pili ve elektrodları kontrol ederek hastanın semptomlarını ortadan kaldıracak ayarlamaları yapar. Beyin pili en sık Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılmakla birlikte, distoni (istemsiz kasılmalar) ve esansiyel tremor (istemsiz titremeler) olgularında da kullanılmaktadır.

Beyin Pilinin Etkisi Nedir?

Beyin pili doğru hastalara uygulandığında oldukça olumlu sonuçlar verir. Sürekli titreyen bir kişi sağlıklı yürüyemez, yazamaz, su içmekte ve yemek yemekte dahi sorun yaşar. Beyin pili ile bu sorunlar büyük oranda yok olur. Beyin pili ameliyatı olanların yorumları oldukça pozitiftir. Hastadaki titreme, hareket kontrolünü sağlayamama, hareketlerde yavaşlık gibi semptomlar beyin pili ameliyatıyla ciddi oranda giderilir. Beyin pili ameliyatı için net bir yaş sınırı olmamakla birlikte 75-80 yaşını geçmiş hastalarda pek tercih edilmemektedir.

Beyin Pili Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Beyin pili ameliyatının en önemli kısımlarından biri planlamadır. Hastanın MR’ı çekilir. Ardından poliklinik ortamında hastanın kafatasına metal bir çerçeve yerleştirilir. Hastanın son olarak tomografisi çekilir. Beynin hangi noktasına müdahale edileceğinin koordinatları tam olarak ortaya konur. Bir sonraki aşama ameliyattır. Ameliyat öncesi saçların tıraş edilmesi gerekli değildir. Ameliyat anestezi altında ve ameliyathane ortamında yapılır. Kafatasında küçük bir delik açarak beynin hasar görmüş ve Parkinson hastalığına yol açmış bölgesine ulaşılır. Elektrodlar yerleştirilir. Beyinde doğru noktaya ulaştığımızdan emin olmak için ameliyat esnasında nöronavigasyon cihazından yararlanırız. Elektrodlar ilgili sinirlere yerleştirildikten sonra hastanın tekrar tomografisi çekilir. Son olarak elektrodları kontrol etmeyi sağlayacak pil de köprücük kemiğinin altına konumlandırılır. Elektrodlar bir kablo aracılığıyla uzatılarak pile bağlanır. Ameliyat sonlandırılır. Ameliyat süresi ortalama 2 saattir. Beyin cerrahisinde uygulanan diğer ameliyatlar ile kıyaslandığında beyin pili ameliyatı görece daha kolay ve risksiz bir cerrahi müdahaledir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan sonra hastanede yatış süresi ortalama 2 gündür. Anestezi etkisinden çıktıktan sonra hastada baş ağrısı, baş dönmesi olabilir. Bu normaldir. Kısa süre içinde kendiliğinden geçer. Ameliyat sonrası beyin pilinin ayarlamaları yapılır. Pilin elektrodlara gönderdiği güç kademeleri artırılır. Bu doğrultuda hastanın şikayetleri de kademeli olarak geriler. Hareket kabiliyetinde artış, titremesinde azalma görülür.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *