Araknoid Kist ameliyatı
  • 0

Araknoid Kist Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Araknoid kist kafatasımızın içinde oluşabilen lezyonlardır. Tüm intrakranial (kafa içi) lezyonların yüzde 1’ini oluştururlar. İyi huylu lezyonlardır. Araknoid, kafatasından beyne ulaşıncaya dek yer alan zarlardan biridir. Bu zarda oluşan için sıvı dolu keseciklere araknoid kist denir. Araknoid zardan beyne doğru giderken diğer bir zar dokusu da pia mater olarak isimlendirilen tabakadır. Pia mater ile araknoid zar arasında bulunan boşlukta da yine araknoid kist oluşabilir.

Araknoid kistlerin çok büyük bir kısmı doğumsaldır. Bebek anne karnındayken araknoid zarın yapısal olarak anormal gelişmesinin araknoid kistlere yol açtığı belirtilmektedir. Genetik yatkınlık da kist oluşumundaki etkenlerden biridir. Nadir olarak ise kafa travmaları, tümör, enfeksiyon, beyin ameliyatı gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir. Kistin durumuna ve hastaya verdiği rahatsızlığa göre tedavi planlanır.

Belirtileri

Araknoid kistler genellikle bir belirti vermez. Ancak kistin büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak bazı hastalarda baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, nöbet geçirme, hidrosefali gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Araknoid kistlerin önemli bir kısmı beyinde orta fossa adı verilen bölgede olur. Kistin beyne bası yaptığı bir senaryo olursa hastada uykuya meyil, görme ve işitme bozuklukları, davranış değişiklikleri, denge kaybı ve bilişsel sorunlar izlenebilir. Özellikle çocuklarda görülen suprasellar araknoid kistler 3. ventrikülü tıkayabildiği için hidrosefaliye neden olabilmektedir. Bazı suprasellar kist olgularında görme kaybı ve endokrin bozukluklar da görülebilir. Araknoid kistler nadiren omurilikte olur. Bu durumda hastanın bacaklarda kuvvetsizlik, el ve ayaklarda karıncalanma/uyuşma, sırt ve bel ağrısı gibi şikayetleri olabilir.

Tanı

Araknoid kist tanısı MR taramasıyla ortaya konur. Hastalar genellikle geçmeyen baş ağrısı şikayetleriyle hekime başvurur. Bu durumda hastanın aklına ilk gelen beyninde bir tümör olabileceğidir. MR çekimi ile beyinde bir lezyon olup olmadığı görülür.

Tedavi

Araknoid kistler iyi huylu lezyonlardır. Beyin tümörleriyle karıştırılmamalıdır. Tedavi daha kolaydır. Hatta kimi olgularda tedaviye gerek duyulmayıp düzenli takip yeterlidir. Ancak araknoid kist büyümüşse, kişide yukarıda bahsettiğimiz belirtilerle kendini göstermişse tedavi edilmesi gerekir. Tedavi cerrahidir. Araknoid kist tedavisindeki temel amaç kistin içini boşaltmaktır. Ameliyat mikrocerrahi veya endoskopik cerrahi yöntemle yapılabilir. Beyne girdikten sonra kist açılır ve içindeki sıvının aynı beyin omurilik sıvısı (BOS) gibi araknoid zar ve pia mater arasında bulunan subaraknoid aralığa boşalıp, normal beyin çevresinde dolaşan BOS gibi emilmesi sağlanır. Böylece kistin basıncı azaltılır. Beyne yaptığı bası ortadan kaldırılır.  Bazı olgularda şant tedavisine de başvurulabilir.  Bu yöntemde kistin içindeki sıvı şant yardımıyla vücudun farklı bir bölümüne taşınır oradan tahliye edilir. Nihayetinde hastanın yukarıda bahsettiğimiz semptomları ortadan kalkmış olur.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *